Anasayfa
        Biyografi
        Özgeçmiş
        Ödüller
        Konuk Defteri
 

Kozan Belediyesi
Kozan Haber Gazetesi
Ahmet Emre Bilgili
Sivas Belediyesi
Beyoğlu Belediyesi
Turizm Gazetesi

 
 
 Aktif Ziyaretçi 2
 Bugün 230
 Toplam 2241244
 Ip 54.196.208.187
 
KAYITLAR  |  DEFTERE YAZ
Kenan
Adana
04 Ocak 2019, Cuma
19:21

195.175.63.66
Hayırlı Cumalar
   
 
Küçük Adam
Diğer
30 Aralık 2018, Pazar
03:50

178.241.142.174
Merhabalar Başkanım
Memleketimizin hali ne olacak böyle
Seçsen bu belediye başkan adaylarını bulamazsın
Tam
SEÇMECE
İnsanlar hesap yapıyor kötünün iyisini arıyor vay halimize
Cumhur ittifakın Adana adayı reisimize benim duyduğum bu zamana kadar hiç iyi kelimeler kullanmadı.Reis buna nasıl tam der.Biz bunun arkasına nasıl gideceğiz gitmeyi düşünmüyoruz ZATEN...................
BİZİ ANCAK SİZ KURTARIRSINIZ BEKLİYORUZ BAŞKANIM SİZİ KOZAN HALKI SEVİYOR
   
 
Hlmi Kozan
Diğer
26 Aralık 2018, Çarşamba
07:26

95.175.104.82
YOK BÖYLE BİR ŞEY DEMEYİN...

Bundan 5 yıl önce birçok vaatle (heryıl bin kişiye iş ve dürüst yönetim üzerine birçok söz...) yönetime gelen Kozan Belediye Başkanı Musa Öztük'ün beş yılda birçok kalıcı hizmet yapmış.
Büyükşehirin yaptırdığı yağmur suyu şebekesi mi?
Parklar deniliyor. Atatürk Parkı mı yoksa…
son olarak devletin yaptığı doğalgazı getirdik diyor. yerse kozan halkı

NE GÜNLERE KALDIN BE KOZAN
halbuki kalıcı eser olarak 17 trilyon borçla devralınan belediyeyi 100 trilyon borca çıkarması
sıfır borçla alınan belediye şirketinin 40 trilyon borcu olması.
her aileden en az 4 kişinin çalıştığı bir belediye
yiyenlerin krallığına diyecek yok.
faturaların havada uçuştuğu dilden dile dolaşıyor.
bankamatikciler ise saymakla bitmiyor.
İşçiler hısım akrabanın işini yapmaktan belediye işini yapmaya fırsat bulamadığı bir belediye
İşe gelmeden aylık alanlar
Vatandaşa belediyede dayak atmalar
meclis üyelerini dövmeler.
korkudan belediyeye gelemeyen vatandaşlar
daha neler neler
saymakla bitmez...

Nerde yetimin Hakkı
VAH KOZAN
AĞLANACAK HALİMİZE GÜLÜYORUZ

   
 
Veli Kayacan
Diğer
26 Aralık 2018, Çarşamba
07:24

78.190.73.64
Başkanım Hoşgeldiniz...
   
 
Ahmet Öztürk
Diğer
26 Aralık 2018, Çarşamba
07:22

159.122.148.30
Başkanım Özledik Sizi
   
 
Müslüm Baba
Diğer
10 Aralık 2018, Pazartesi
03:41

78.190.73.254
Müslüm Baba” filmini dört haftada beş milyona yakın kişi seyretmiş. Bunun bir rekor olduğu söyleniyor. Değerli sanatçı 2013 yılında öldüğünde politikacıların niçin o kadar ilgi gösterdiklerini, yani Müslümcülerin niçin ihmal edilemeyecek, görmezden gelinemeyecek bir kitle teşkil ettiğini şimdi daha iyi anlıyorum. Bu gerçeği fark eden akademisyenler tarafından Müslüm Baba’nın etki alanı ve Müslümcülük konusunda doktora tezleri bile yazılmış.

Halfeti’nin bir köyünde, 1953 yılında dünyaya gelen, çocukluğunu ve ilk gençliğini Tek Parti iktidarının tarihe gömüldüğü, ümitlerin yeşermeye başladığı yıllarda yaşayan Müslüm Baba, kim ne derse dersin, yakın tarih gözden geçirilirken asla ihmal edilmemesi gereken bir fenomendir.

***

1940’larda Milli Şef yönetiminin ağır siyasî ve kültürel baskısı altında yaşadığı yetmiyormuş gibi, bir de harp şartlarında büyük bir hızla yoksullaşan kitleler, zincirlerinden Demokrat Parti’nin gerçekleştirdiği demokratik halk ihtilâli sayesinde kurtuldu. Özellikle sanayileşme hamleleriyle birlikte şehirlere akmaya başlayan köyler, kimsenin boyutlarını ve sonuçlarını kestiremediği büyük bir sosyal hareketliliğe yol açmıştı.

Bu insanlar şehre hemen sokulamadılar; kimliklerini, beraberlerinde getirdikleri kültürü ve ahlâkı koruyabilmek için şehrin varoşlarında kendi kabuklarına çekilmekten başka çareleri yoktu. Bir gecede çattıkları gecekondulara yerleşip bir çekirdek oluşturduktan sonra, akrabalarını, komşularını vb. çağırıp kendi köylerinin yahut mahallelerinin bir modelini varoşlarda kurarak amansız bir yaşama savaşı vermeye başladılar. Bu mahallelerde yavaş yavaş yeni bir kültür ve estetik şekillenmeye başladı. Mimarisinden müziğine, mutfağından mobilyasına, dilinden ahlâkına kadar, kırsal kültürden de şehir kültüründen de farklı, arada bir yerde duran ve başlangıçta asla meydan okumayan bir kültürdü bu.

Büyük şehirlerin yeni sakinleri, bu kültürü kendilerine yukarıdan bakanlara önce müzikleriyle duyurdular. Bu müzik, ne devletin bütün imkânlarıyla benimsetmeye çalıştığı müziğe ne halk müziğine ne de Klasik Türk Müziği’ne benziyordu. Ne var ki hepsinden biraz almış, ayrıca “arabesk” motiflerle bezenmişti. Seçkinler gecekondu mahallelerinde, yoksulluk ve terk edilmişlik psikolojisiyle yoğrulmuş bu kültürü ve müziği “Arabesk” diye adlandırdılar.

***

Sanayileşme hareketleriyle birlikte başlayan iç göçün büyük problemler yaratması kaçınılmazdı. Şehrin göbeğinde fabrika bacaları yükseltince ilerleyeceğimizi zanneden bürokratların, çoksesli müzik dinleyen, tiyatro, opera ve bale seyredenlerin sayısında artış sağlanırsa Batılılaşacağımıza inanan aydınların farkına varamadıkları hızlı ve sancılı değişme, bu değişmeyi kanında, iliğinde hisseden kitleleri eziyor, hayattan bezdiriyordu. Nitekim minibüslerden, dolmuşlardan, evlerden yükselerek Türk ve Batı müziklerinin hassaslaştırdığı kulakları tırmalayan bu yaban seste hep şikâyet vardı; bu insanlar Orhan Gencebay’ın dilinden “Bir teselli ver”, “Tanrım beni baştan yarat”, “Batsın bu dünya” diyorlardı.

Şehirlerin yeni sakinleri kabuklarını kırmakta pek fazla gecikmediler. Esasen “arabesk” kültür ve estetiğin yayılma istidadını sezen ve bunu tatlı kâra dönüştürmek için kolları sıvayan çevreler, iletişim teknolojisinin imkânlarını kullanarak bu alt kültürü kısa zamanda popüler kültürün herhangi bir unsuru, hatta popüler kültürün kendisi haline getirmeyi başardılar. Başlangıçta “protest” nitelik taşıyan arabesk, özellikle 80’lerde müzik endüstrisinin çarklarında kitlelere mal oldu.

Popülerleşen arabeskin ilk büyük yıldızı, ilk idol’ü Orhan Gencebay’dı. Fakat onun sesinde henüz meydan okuma yoktu; magazin basınının çok sevdiği tabirle, o “efendi” bir sanatçıydı. Meydan okumaktan çok, efendice şikâyetleri, saldırılar karşısında yine efendice ve beklenmedik ölçüde akıllıca bir savunma stratejisi vardı.

***

Büyük şehirlerdeki nüfus, şehirli orta sınıfın aleyhine değişmeye başlayınca “efendi sanatçı” tipi de değişmeye başladı. Efendilik kültürüne aykırı bir idol olan ve sahnede saçının başını yolup bağrını açarak, yerlere yatıp ağlayarak şarkı söyleyen, itiraz eden Ferdi Tayfur, arabeskin ikinci dönemini, yani varoşlardaki çerden çöpden evlerin üçer beşer katlı apartmanlara dönüşmeye başladığı yılları temsil eder.

Arabeskin tırmanışına paralel olarak seçkinlerin alaylı bakışları önce öfkeye, daha sonra nefrete ve düşmanlığa dönüşecektir. Çünkü artık Ferdi Tayfur’la yaşadığı itiraz ve “bilinçlenme” dönemi de aşılmış, meydan okuma dönemi başl***ştır. İbrahim Tatlıses, bu dönemin en güçlü sesi, hatta sembolü olarak ele alınabilir. Müslüm Gürses de bence arabeskin dördüncü dönemini, yani kendini aştığı merhaleyi temsil ediyordu.

İbrahim Tatlıses ve Müslüm Gürses’in başarıları ve popülariteleri, en keskin arabesk düşmanlarını bile meseleye başka açılardan bakmaya zorladı. Bu müziğin temsil ettiği sosyoloji 1980’lerden itibaren aydınların ve akademyanın ilgisini çekmeye başl***ş ve bir hayli yayın yapılmıştı, hâlâ da yapılıyor. 2000’lerden sonra arabeskin öldüğü düşünülüyordu, ama “Müslüm Baba” filminin gişe başarısı bu tespitin pek doğru olmadığını gösteriyor.
   
 
Kozan
Adana
29 Kasım 2018, Perşembe
15:55

178.246.47.180
Slm ve saygılar sayın başbakan kozan tek başkanlık yapaca aday adayları için de sizsiniz kozan ihanet etti ama bunun geçte olsa farkında inşallah hayırlısı olur
Mail: Ozdogan518@gmail.com   
 
Mehmet Aslantürk
Adana
28 Kasım 2018, Çarşamba
03:02

178.241.150.61
Başkanım her zaman yanındayız
Mail: Pmbrtn@hotmail.com   
 
KAZIM ÖZGAN
Adana
24 Kasım 2018, Cumartesi
05:13

178.241.151.35
ilginiz için teşekkür ediyorum. Kozan Belediye başkan aday adaylığım devam ediyor.Desteklerinizi bekliyorum.Siteyi bundan sonra daha fazla ilgiyle takip ediyorum
   
 
Küçük Adam
Diğer
24 Kasım 2018, Cumartesi
05:08

178.246.116.64
Sayın Başkanım hayırlı uğurlu olsun Allah yolunuzu açık eylesin inşallah hep yanınızdayız
   
 

Toplam Kayıt Sayısı: 710 Toplam Sayfa Sayısı: 71
[««] [«] 1. 2. 3. 4. 5. . . . 69. 70. 71. [»] [»»] 

Ödüller  |  Fotoğraflar  |  Video  |  Konuk Defteri  |  Haberler
 Mimar Kazım Özgan Kişisel Web Sitesi   © 2007-2015 Tüm hakkı saklıdır.       E-Posta: kazimozgan@kazimozgan.com Site Tasarım & Yazılım: